O mnie

Nazywam się Urszula Drabińska. Redakcją i korektą tekstów, a niekiedy także ich tworzeniem, zajmuję się od 2009 roku – od ukończenia polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2015 roku działam pod szyldem Piszę i czytam.

Obecnie w ramach redakcji i korekty współpracuję między innymi z:

  • wydawnictwem Egmont (m.in. redakcja komiksów z serii Amazing Spider-Man, Thanos, Resident Alien oraz korekta wielu innych, w tym Usagiego Yojimbo)
  • Muzeum Warszawy (korekta materiałów na wystawy czasowe, artykułów na stronę internetową oraz wybranych publikacji)
  • Centrum Architektury (korekta ilustrowanych atlasów architektury Powiśla, Ochoty i Pragi, redakcja i korekta na składzie komiksów Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty Agustina Ferrera Casasa i Uwodzenia. Historii architektoniczno-kryminalnej Lucasa Harariego)
  • Instytutem Adama Mickiewicza (korekta „Magazynu CED Polska”).

Wcześniejsze redakcje i korekty

Pomagałam również w wydaniu różnych publikacji Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Mazowieckiej „Masław”, Fundacji Sendzimira, Bęc Zmianie, Startup Poland oraz Instytutowi na rzecz Ekorozwoju.

W ciągu pierwszych pięciu lat działalności zajmowałam się nie tylko książkami i komiksami, lecz także czasopismami. Z usługi podwójnej korekty (wpierw w pliku tekstowym, a później na składzie) korzystały m.in. miesięcznik „Art & Business” i magazyn „Smak”.

Tworzenie dobrych treści na strony internetowe

Od samego początku pracy zawodowej zajmowałam się tekstami tworzonymi na strony internetowe. Wpierw obejmowały one artykuły dla portalu chronmyklimat.pl, później przez kilka lat współpracowałam z takimi muzycznymi serwisami jak terazrock.pl i antyradio.pl.

Od tego czasu w wypadku tekstów publikowanych w internecie łączę tradycyjną redakcję z dostosowywaniem ich treści tak, by częściej mogły być wyszukiwane przez użytkowników sieci i były przez nich chętniej czytane. Zdradzę Wam tajemnicę: o to tak naprawdę chodzi w SEO, ang. search engine optimization, a nie o pisanie „pod wyszukiwarki”.

Kulisy pracy z tekstami, czyli redakcja i korekta od podszewki

Wiem już co nieco o redakcji i korekcie tekstów, a jednocześnie wciąż się czegoś uczę. Na tej stronie staram się dzielić konkretną wiedzą o języku, ułatwiającą opracowywanie treści. Nie zawsze piszę o uniwersalnych kwestiach czy rozwiązaniach. To swoiste notatki z pracy pewnej redaktorki i korektorki.

Wiadomo jednak, że nie samą pracą żyje człowiek. Po nie tylko zawodowe językowe fascynacje, luźniejsze ciekawostki, odkrycia i przemyślenia zapraszam na stronę Piszę i czytam na Facebooku. Poza zastanawianiem się, jak język kształtuje nasz świat, w wolnych chwilach czytam książki, które później bezkompromisowo opisuję na Instagramie (@przeczytane), a w życiu prywatnym buduję dom ze słomy i gliny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o redakcji bądź korekcie tekstów, językowych dylematach, którymi się dzielę, lub książkach, które czytam, zapraszam do kontaktu: u.drabinska[at]pisze-czytam.pl.

Piszę i czytam. Urszula Drabińska. Redakcja i korekta tekstów