Czym jest korekta tekstu i czym się różni od redakcji?
Korekta tekstu nie jest tym samym, co jeszcze 20 lat temu. Cyfrowe przygotowanie tekstu do druku zmieniło wiele. Jak dziś wygląda praca korektora tekstu? Czytaj dalej
Korekta to usuwanie błędów i nieprawidłowości. Na tym też polega korekta tekstu – poprawianiu niedociągnięć. Mowa tu między innymi o literówkach i przecinkach. Ale to oczywiście nie wszystko, co robi korektorka.
Omawiam tutaj różne aspekty pracy korektora tekstu. Dlaczego tak często myli się korektę z redakcją językową? Dlaczego te dwie rzeczy powinny wykonywać dwie osoby? Co tak właściwie należy do obowiązków korektorki, a co już wychodzi poza jej kompetencje? Co przed nią powinien zrobić redaktor? Co oprócz literówek i przecinek wyłapuje korekta? Wreszcie ile trwa i ile kosztuje korekta tekstu – i dlaczego właśnie tyle? Tutaj z czasem poznasz wszystkie tajniki tej pracy.
W przyszłości w ramach tego działu chciałabym poruszyć więcej tematów. Czy korekta różni się w zależności od rodzaju tekstu? Postaram się też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak warto pisać poprawnie. I czy, gdy mamy już zaawansowane edytory tekstów wyposażone w słowniku, potrzebne jest w ogóle sczytanie tekstu przez inną osobę? A może sprawdzą się inne internetowe narzędzia wskazujące błędy i podpowiadające, jak poprawić tekst?
Zapraszam do lektury! Więcej ciekawostek z pracy redaktorki i korektorki znajdziesz na Facebooku Piszę i czytam. Garść bardziej prywatnych refleksji zwykłej czytelniczki odkryjesz zaś na Instagramie @przeczytane.
A jeśli potrzebujesz korekty jakiegoś tekstu, poznaj mnie i moje dotychczasowe prace jeszcze lepiej (na przykład dzięki podstronie O mnie), a potem zajrzyj do zakładki Kontakt.
Korekta tekstu nie jest tym samym, co jeszcze 20 lat temu. Cyfrowe przygotowanie tekstu do druku zmieniło wiele. Jak dziś wygląda praca korektora tekstu? Czytaj dalej