Gdzie tkwi błąd? (odc. 2)

Zbliża się weekend, więc pora na kolejną zabawę w tropienie błędów. Tym razem będzie wiekowo, bo na tapetę bierzemy wiek.

Na co dzień to ja tropię błędy. Zainspirowana tekstami, które czytam, kilka razy w tygodniu na tym blogu wyruszam śladem słów. W piątek – na początek weekendu – do stawienia czoła językowym zadaniom zachęcam również Was.

W internecie, nawet na stronach internetowych poważnych wydawców, roi się od błędów – tak jakby wszelkiej maści copyrajterzy nigdy nie nauczyli się dobrze pisać, redaktorzy nigdy nie widzieli ich twórczości, a korektorzy nie mieli szansy jej poprawić.

Dziś mały wycinek popularnego portalu z listopada 2016 roku. Ewidentnie ktoś tworzący tego dnia opisy na stronę główną miał problem z… No właśnie, zgadniecie z czym? Odpowiedź niżej, więc nie przewijajcie za szybko strony, jeśli nie chcecie od razu poznać odpowiedzi. A jeśli chcecie przyjrzeć się bliżej, kliknijcie w grafikę.

wiek, -letni, urodziny
 

Nie czytaj dalej, jeśli chcesz się jeszcze pogłowić.

 

Na takim cienkim pasku znalazły się aż dwa błędne zapisy liczb określających wiek.

Problematyczny wiek

  1. Po liczebniku porządkowym zapisywanym cyframi arabskimi umieszczamy kropkę, zatem powinno być:
    Mój facet ma 40. urodziny i chce je urządzić w domu mamy!
    Wyjątek stanowią tylko: dni miesiąca (1 stycznia, nie *1. stycznia), godziny (o 6 rano, nie *o 6. rano), numery tomów, rozdziałów, stron oraz artykułów, paragrafów i ustępów w aktach prawnych.

Oczywiście kropek w poprawnie napisanym tekście nie znajdziemy też po cyfrach rzymskich (VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV), ale to zdecydowanie nie ten przypadek, bo nikt przecież nie pisze XL urodziny

  1. Potworkiem jest też *6.5 miesięcznej. Z dwóch względów: przede wszystkim w języku polskim części dziesiętne oddzielamy przecinkiem, nie kropką, więc 6,5. Z kropki korzystają w krajach anglojęzycznych, niestety sporo osób nie słuchało wystarczająco uważnie na lekcjach języków obcych (lub nie odrobiło pracy domowej z matematyki), w Polsce mamy tylko przecinek. (Uwaga na marginesie: ani przecinka, ani kropki nie stawiamy również, gdy chcemy oddzielić poszczególne cyfry dużych liczb. Pięć milionów trzysta dwadzieścia cztery tysiące sześćset siedemdziesiąt osiem i piętnaście setnych poprawnie cyframi zapiszemy 5 324 678,15, a nie *5,324,678.15 czy *5.324.678,15).To nie wszystko. W omawianym zapisie brakuje jeszcze łącznika. 150-kilogramowy, 26-tysięczny, więc i 6,5-miesięczny, ewentualnie sześćipółmiesięczny (nie *sześć i pół miesięczy, bo przecież nie *pół roczny, a półroczny), ale jak na internety to już chyba za długie i za trudne słowo.

Jedna zagadka to za mało? Sprawdźcie poprzednią – z filmem Marie Noelle o sławnej Polce w tle.

Bookmark the permalink.